547yjhrt3256t

“TABİAT’IN KALBİ BOLU” ÇALIŞTAYI YAPILDI…

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından Abant Tabiat Parkı'ndaki bir otelde düzenlenen, "Tabiatın Kalbi Bolu Çalıştayı" 02-04 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi.

bj3ı7017

Çalıştayda Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Genel Müdürümüz Nurettin Taş’ın yanı sıra Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekilleri, Bolu Belediye Başkanı, Rektörler, , Üniversitelerimizden bilim insanları, Bakanlığımız ve Bölge Müdürlüğümüz yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile ilçe belediyeleri, dernekler, vakıflar ve basın yayın kuruluşları hazır bulundu.

Programın açılışında bir konuşma yapan Genel Müdürümüz Nurettin Taş “Bolu’nun tabiat turizmi çeşitliliğinin artırılması, yönetiminin etkinleştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin geliştirilmesine yönelik paydaşların görüşlerinin ortaya çıkartılması maksadıyla düzenlenen çalıştay süresince, sistematik bir yöntemle alınacak görüşlerin Bolu ilinde bulunan tabiat turizmi sahalarının geleceğine ilişkin bir yol haritası oluşturulacağını vurguladı.


9D0A0864

Dünyada Tabiat Turizmi açısından gelişmekte olan ülkeler arasında 19. Sırada yer aldığımızı ifade eden Genel Müdür Taş; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında dünyadaki ilk on büyük ekonomi arasında yer alacak “Büyük Türkiye” hedefinin gerçekleşmesi maksadıyla tabiat turizmi çalışmalarının hızlandırıldığını ve bu kapsamda;

  • Tabiat Turizminde rekabeti; ucuz ürün yerine, markalaşan turizm bölgeleri oluşturarak sağlamayı,

  • Tabiat Turizmini hükümetimizin sosyo-ekonomik hedeflerini destekleyecek şekilde geliştirmeyi,

  • Tabiat Turizmindeki gelişmeleri sürdürülebilir çevre politikaları ile desteklemeyi,

  • Uluslararası işbirliğini güçlendirmeyi,

  • Küresel eğilim taleplerini izlemek ve buna yönelik planlama ve uygulamalar yapmayı,

  • Sürdürülebilir tabiat turizmi konularında kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarını bilinçlendirmeyi,

  • Alternatif turizm odaklı sağlık, termal, golf, kış sporları ve tabiat turizmi konu turizm kentlerinin oluşturulmasını sağlamayı,

  • Tabiat Turizmiyle ilgili altyapı ve ulaşım yatırımlarında özel sektörü daha etkin hale getirmeyi hedeflediklerini ve planlamalarını bu hedeflere yönelik olarak yaptıklarını söyledi.

Çalıştayın açılışında konuşan Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu toplantının önemli olduğunu, çok iyi neticeler çıkacağına inandığını söyledi. 


bolu14


Bolu'ya gelen turist sayısını 400 binlerden 1,5 milyona çıkarttıklarını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, "Bolu'ya en azından 5 milyon turistin gelmesi gerekir çünkü Bolu müstesna bir yer, müstesna bir şehir. Ankara'ya 1,5 saat mesafede, İstanbul'a 2-2,5 saat mesafede. Yani 20 milyon nüfusun tam ortasında. Ayrıca yurt dışından da çok ciddi bir potansiyeli buraya çekme ihtimali var. Bu yüzden Bolu'nun bahtı açık." dedi.

BJ3I7073

Türkiye'nin tabiat turizmi açısından çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

"Ben dünyada birçok ülkeyi gezdim. O açıdan gerçekten Türkiye dünyanın en güzel cenneti diyebilirim. Memleketimizin, vatanımızın kıymetini çok iyi bilmemiz lazım. Mesela flora-fauna açısından baktığımız zaman bitki çeşitleri açısından kıta Avrupasına denk. Bütün Avrupa ülkelerine denk bir biyolojik çeşitlilik var. 12 bin 500 bitki türü. Bunun da 3 bin 600'ü endemik. Yani sadece Türkiye'de var. Başka yerde yok. Bunun içinde de şifalı, hastalıkları yok eden 360 tane tür var ki bunlardan yeteri kadar istifade edemiyoruz. Tabiat güzellikleri ve zenginlikleri açısından Türkiye dünyada bir numara ama bizim bunu değerlendirmemiz lazım." 


bolu16

Turizm şurasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yılda 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri hedefini belirlediğini hatırlatan Prof. Dr. Eroğlu, "Tabii turizm denince termal turizmden sağlık turizmine, tabiat turizminden deniz turizmine kadar hepsi var ama bize de verdiği hedef şu, özellikle tabiat turizminde dünyada ilk 5'e girme hedefini ortaya koydu. Dolayısıyla biz bu konuda hemen kolları sıvadık. Tüm Türkiye'de 81 ille ilgili tabiat turizmi master planı ve bununla ilgili eylem planlarını hazırladık. Bunlarla ilgili çeşitli toplantılar yapıldı. 81 ille alakalı o kadar çok potansiyel var ki tarif etmem mümkün değil ama bunu bütün dünyaya tanıtmamız gerekiyor. " diye konuştu.

Bakanlık olarak Türkiye'de korunan alanların sayısına her geçen gün yenisini eklediklerini dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları söyledi:

"Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak daha önce 175 korunan alan varken biz korunan alanları da arttırdık 557'ye çıkardık. 4 misli arttırmışız. Daha önce 9 milyon dekarlık bir alan korunurken şimdi 30 milyon dekar alan koruma altına alındı. Şimdi herkes konuşuyor. 'Ormanlar bitiyor mu?', yok 'ormanlar yok oluyormuş', 'sulak alan yok oluyormuş.' Yok öyle bir şey. Koruyan biziz. Ayrıca milli park sayısını 33'ten 43'e çıkardık. En son milli parkımızı da Malazgirt Meydan Muharebesi Milli Parkı olarak ilan ettik. Sarıkamış Milli Parkı'nı hazırlıyoruz. Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkı, Çanakkale'deki bütün şehitlikleri hazırlıyoruz. Çanakkale Geçilmez Destanı Tanıtım Merkezi'ni biz inşa ettik. Kültür Bakanlığına devrettik." 

Konuşmasının son bölümünde ise Bolu özelinde yapılan çalışmaları anlatan Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bolu gerçekten tabiat güzellikleri bakımından bir inci şehir. Ben hatta şöyle bir slogan kullanalım diye teklif etmiştim. 'Cenneti dünyada iken tecessüm etmek isteyen Bolu'ya gelsin' demiştim. Hakikaten cennet gibi bir diyar. Yüzde 65'i orman. Dolayısıyla burayı korumamız gerekir. Bolu'ya ne yapılsa azdır. Bolu'da 17 mesire yeri kurduk. Korunan alanlar dışında. Normalde şu an Bolu'da 19 tane korunan alan var. Ayrıca orman teşkilatımızın da mesire alanları var.  Dünya çapında mükemmellik ödülü almaya 41 tane bizim korunan alan, hak kazandı. Bunların 3'ü de Bolu'da. Milli Parklar'ı tebrik ediyorum. Dünyadaki en mükemmel, en güzel korunan alanlardan 3 tanesi Bolu'da. Bununla da gerçekten gurur duyuyoruz." 


bolu9

Bakanımız, Genel Müdürümüz ve beraberindeki heyet daha sonra Yöresel Ürünlerin yer aldığı stantların açılışını yaptı ve ardından ise Abant Gölü’ne 100 bin Abant Alası salımı gerçekleştirdi.

8 Mayıs 2018, Salı
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@ormansu.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres