retryt5gfg

ONUN İÇİN HAYAT ŞİMDİ BAŞLIYOR..

HAYAT ŞİMDİ BAŞLIYOR…

ÖKSÜZ YABAN KEÇİSİNİN YAŞAM MÜCADELESİ…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı(Bakanlık) Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla, yaban hayatı türlerinin daha iyi korunması ve geliştirilmesi, türlerin yaşama ortamlarının iyileştirilmesi gibi maksatlarla oluşturulan Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları belgesel tadında görüntülere ev sahipliği yapıyor.

IMG_5555

  

Geçtiğimiz günlerde Niğde-Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında DKMP 7. Bölge Müdürlüğü Av Koruma ekibi tarafından sarp bir kayalıkta görüntülenen ve tek başına olan yaban keçisi oğlağı takibe alındı.  Av Koruma ekibinin uzun süren takibi sonrasında yavru yaban keçisinin annesinin öldüğü ve tabiatta bu nedenle yalnız kaldığı tespit edildi.

Yapılan izleme neticesinde yaklaşık sekiz aylık olduğu düşünülen yavrunun sütten kesildiği fakat annesiyle tabiata uyum çalışmaları için yaklaşık 4 ay gibi bir süreye daha ihtiyaç duyduğu anlaşıldı. Çünkü yavru yaban keçilerinin emzirilme süresi 6 ay ve annesiyle tabiatı keşif süresi ise 1 yıldır. Yavru hayatının geride kalan günlerini annesinin ona şimdiye kadar öğrettikleriyle tek başına sürdürecek.

IMG_5561

 

Öksüz kalan vavru yaban keçisinin tabiatta tilki, kartal, kurt gibi yırtıcılarla mücadele etmesi gerekecek. Onlara rağmen ayakta kalma mücadelesi verecek. Yön bulmada henüz yeteri kadar hassas olmadığı tespit edilen  yavrunun çevikliği, beslenmesi ve kayalara tırmanışındaki becerisi ise oldukça umut verici. Bu sebeple yavru yaban keçisinin yaşam mücadelesini kazanacağı umuluyor.

 

DKMP ekipleri de yavrunun ve diğer yaban hayvanlarının hayatını kolaylaştırmak için kış boyunca gerekli yemleme çalışmalarını yaparak tabiatı desteklemeye devam ediyor.

16 Şubat 2018, Cuma
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@ormansu.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres