Nuhun Gemisi Veri Tabanı

NUH’UN GEMİSİ VERİ TABANINA 1 MİLYON 434 BİN 234 VERİ YÜKLEDİK...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla yürütülen “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi(UBENİS)" çalışmalarıyla Türkiye’nin zengin biyolojik çeşitliliği gün yüzüne çıkarılıyor.

Biyoçeşitlilik geleceğimizdir...

UBENİS Projesi’nde 2017 yılında Bolu, İstanbul, Kırşehir, Erzincan, Amasya, Gaziantep, Aksaray, Çankırı, Kütahya, Hatay, Kastamonu, Karaman, Kocaeli, Bayburt, Zonguldak, Eskişehir, Niğde, Balıkesir Bartın, Antalya, Kırıkkale illerinin biyolojik zenginliği kayıt altına alındı ve projeye başlanıldığı günden bu yana toplamda 54 ilin biyolojik çeşitlilik envanteri kayıt altına alınmış oldu. Envanter çalışmaları ile mevcut biyolojik çeşitliliğimiz hem arazi çalışmalarıyla konumsal olarak hem de literatür olarak tespit ediliyor. Envanter sonucunda elde edilen veriler tabiat koruma politika ve programlarının oluşturulmasına ışık tutuyor.


Arazi çalışması

2019 yılı sonuna kadar 81 ilimizde bu çalışmalar tamamlanarak, öz kaynaklarla ve yerli uzmanlarla ülkemizin Biyolojik Çeşitlilik Haritası çıkarılmış olacak.


Aethionema dumanii (Yörüktaşçantası)-Eskişehir

Proje kapsamında en önemli kısımlardan biri de Bakanlığımız tarafından 2007 yılında hizmete giren “Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanı” ‘dır. UBENIS öncesi veri tabanında 518 bin 642 adet veri bulunuyorken, proje kapsamındaki çalışmalarla tamamlanan 54 il kapsamında, bugüne kadar veri tabanındaki veri sayısı 2 katını aşarak 1 milyon 434 bin 234 olarak gerçekleşmiştir.

Lepus  europaeus (Tavşan)- Eskişehir (2)

UBENIS kapsamında elde edilen veriler geleceğimiz için Nuh’un Gemisi’ne yüklenerek kayıt altına alınmaya devam edilmektedir. Böylece Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik verileri, bu veri tabanı aracılığıyla tablo, grafik ve harita bazında sorgulanabilmekte; izleme çalışmalarında ise türler ve alanlar izleme planları doğrultusunda izlenerek, biyolojik çeşitliliğin gidişatı, tür ve habitat düzeyinde takip edilerek olası değişimler ortaya konulabilmektedir.

AÇIKLAMA: Nuh’un Gemisi veri tabanına yüklenen 1.434.234 veri sayısı;  flora, fauna, habitat sınıfları ve özellikli alanlara  ilişkin kayıt sayısıdır. Tür sayısı değildir.

Nuhun Gemisi Veri Tabanı İçin Tıklayınız...

13 Mart 2018, Salı
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@ormansu.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres