soguksu_vitrin

“NUH’UN GEMİSİ ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK VERİTABANI”NIN YENİ YÜZÜ KIZILCAHAMAM’DA TANITILDI

Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veritabanı’nın yeni yüzü Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’nın başkanlığında Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda yapılan toplantıda sunuldu.

Ülkemizin tüm illerinden gelen biyolojik çeşitlilik envanter verilerinin depolandığı Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veritabanı; içeriği, tasarımı, sorgulama modülleri, harita modülleri, veri kalitesi ve bilimselliğe uygunluğu ile günümüz ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlandı. Böylece ülkemizin biyolojik çeşitlilik verileri bu veri tabanı aracılığıyla tablo, grafik ve harita bazında sorgulanabilecek olup, biyolojik çeşitliliğimizin korunması ve sürdürülebilirliği adına meydana gelecek değişimler gözlenebilecektir. Ayrıca ülkemizin biyolojik çeşitlilik verileri bu veritabanı sayesinde tek bir merkezden yönetilebilecek.
Soguksu_Haber_bir

Kurulduğu günden bugüne veritabanındaki veri sayısı gittikçe arttı ve yaklaşık 1 milyon 800 bin biyolojik çeşitlilik verisine ulaştı. Yapılacak biyolojik çeşitlilik çalışmaları ile bu sayı katlanarak artacaktır.

Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik envanterinin çıkarılması ve Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veritabanında sürekli kayıt altına alınması, elindeki hazineyi bilen, planlarını, projelerini ve politikalarını bu bilgi ışığında gerçekleştiren Türkiye’yi hem ulusal hem de uluslararası arenada daha güçlü hale getirecektir.

6 Ağustos 2019, Salı
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres