r55tydfgfdhg55t

MALAZGİRT MEYDAN MUHAREBESİ VE SULTAN ALPARSLAN ULUSLARARASI SEMPOZYUMU MUŞ’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ…


Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Muş Alparslan Üniversitesi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve MŞÜ Selçuklu ve Malazgirt Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü tarafından Muş’ta gerçekleştirilen Malazgirt Meydan Muharebesi ve Sultan Alparslan Uluslararası Sempozyumu 26-28 Nisan 2018 tarihleri arasında yapıldı.

IMG_1323

Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Genel Müdürümüz Nurettin Taş’ın da iştirak ettiği sempozyumda bir konuşma yapan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 1071'in aslında tarihte bir mihenk taşı olduğunu anlattı. Sultan Alparslan'ın Bizans ordusunu yenerek büyük zafer elde ettiğini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:

"Sultan Alparslan'ı, kahramanlarımızı şükranla minnetle yâd ediyoruz çünkü Anadolu'nun kapılarını bize açtı. Buraları bize vatan yaptılar. Bu zaferi her zaman hatırlayacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan zaferi özellikle kutlamak istedi. Geçen sene 26 Ağustos'ta Malazgirt'e gittik. 100 bin kişi zaferin yıl dönümünde orada olmak istedi. Bu merasimden sonra Cumhurbaşkanımız bana talimat verdi. Biz de orayı milli park olarak ilan ettik ve proje hazırlandı. Bugün öğleden sonra Muş tarihinin en büyük yatırımının temelini atacağız. Bugün Muş için önemli bir gündür." 

_H7A6020

Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ardından sempozyumda bir konuşma yapan Genel Müdürümüz Nurettin Taş öncelikle Doğa Koruma ve Milli parklar Genel Müdürlüğü olarak ilan ettiğimiz tarihi milli parklar ve tarihi milli parklarımıza yapmış olduğumuz yatırımlardan söz etti. Ardından Malazgirt Meydan Muharebesinin geçtiği alanların önemini vurgulayan Genel Müdürümüz Nurettin Taş; Sempozyumumuzun, Sultan Alparslan’ın 27 Nisan’da tahta cülûs edişinin yıl dönümünde düzenlenmesinin, hiç kuşkusuz etkinliğimizi daha da anlamlı kıldığını ifade etti.

Alanın Milli Park ilanı ile birlikte Uzun Devreli Gelişme Planının yapıldığını ifade eden Genel Müdür Nurettin Taş; İlaveten 26 Ağustos 2018 tarihinde düzenlenecek olan etkinliklere yetiştirilmesi maksadıyla projelendirme çalışmalarımızın bittiğini söyledi.

IMG_1177

Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı yapım işinde 2018 yılı içerisinde Namazgah ve Fetih Yolunun Yapımı ile Merasim Alanlarının Düzenlenmesi işlerine ilaveten; Merasim ve Hitabet Alanı, Fetih Yolu ve Giriş Kapısı, Toplanma Alanı, Namazgâh, İkram ve Rezerv Alanı, Helikopter Pisti ve Bağlantı Yolları, Ziyaretçi Otoparkı, VIP Otoparkı, Protokol İkram Alanı, Rezerv Makam Otoparkı, Şadırvan ve WC Altyapı ve Çevre Düzenlemesinin yapılacağını  ifade eden  Genel Müdür Taş, sahip oldukları tarihi değerlerle adeta bir miras niteliği taşıyan milli parklarımız hem bu günümüzün hem de yarınımızın teminatı olduğunu söyleyen Genel Müdür Taş; sempozyumumuzun milli şuurun yeni nesle aktarılması noktasında da faydalı olması temennisinde bulundu.

Sempozyumun ardından öğretmen evi ve Malazgirt’te Bakanlığımız yatırımları için temel atma merasimi gerçekleştirilerek Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkımıza yapılacak yatırımların temeli atıldı.

30 Nisan 2018, Pazartesi
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@ormansu.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres