2019-08-26-mus-049-kutlamakpk

MALAZGİRT ZAFERİ’NİN 948. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI…


Malazgirt Zaferinin 948. yıl dönümü kutlamaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkında gerçekleştirildi.


2019-08-26-mus-049-kutlamaPrograma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile çok sayıda bakan ve bürokrat katıldı.

Malazgirt Zaferinin 948. Yıl Dönümü münasebetiyle gerçekleştirilen programda vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferinin 948. yıl dönümü vesilesiyle Sultan Alpaslan'ı ve ordusundaki tüm kahramanları rahmetle yâd ettiğini belirterek, bin yıldır bu toprakların vatan olması için gözlerini kırpmadan canını veren gazilere, şehitlere de Allah'tan rahmet diledi.


2019-08-26-mus-025-kutlama

Erdoğan, Anadolu'nun en doğusunda Malazgirt'te açtıkları bu coğrafyanın kapılarını, 3-4 yıl sonra en batıda İznik'te yeni bir devlet kurarak, ebediyen mühürlediklerini anlatarak, "İznik'in hemen dibindeki Söğüt'te diktiğimiz Osmanlı'nın çınarının dallarını, Batı'da Adriyatik kıyılarından Viyana önlerine, Akdeniz'de Cebelitarık Boğazı'na, güneyde Afrika'nın içlerine kadar uzattık." ifadesini kullandı.

"Bundan bir asır önce Osmanlı'yı 'hasta adam' ilan edip, milletimizi yeniden Orta Asya'ya sürmeyi planlarının heveslerini, Çanakkale ile Kut'ül Amare ile İstiklal Harbimizle kursaklarında bıraktık." diyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Uzunca bir süre milletimizi, kendi iç meseleleriyle uğraştırarak, medeniyetinden, tarihinden, kültüründen koparmaya çalışanların da senaryolarını boşa çıkardık. Eğer bugün millet olarak bilhassa da gençlerimizle birlikte Malazgirt Zaferi'ni böylesine bir coşkuyla kutluyorsak, 10 binler bugün Malazgirt Ovası'nda ise işte bu projeyle birlikte o aksi projeyi hazırlayanlar da çökmüş demektir." 


2019-08-26-mus-021-kutlama

Gündeme dair bazı değerlendirmelerde de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Sultan Alparslan'ın kapısını açtığı bu vatana layıkıyla hizmet etmek şerefini bizlere bahşeden milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum." ifadesini kullanarak, düşmanın üzerine imanından aldığı güçle yürüyen ecdadı selamladığını vurguladı.


27 Ağustos 2019, Salı
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres