Ziyaretçi Sayımız 30 Milyona Ulaştı...

KORUNAN ALAN ZİYARETÇİ SAYISI REKORA KOŞUYOR…

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) Genel Müdürlüğü korunan alanlara yaptığı yatırımlarla bu alanlardaki ziyaretçi sayısını yılın ilk 9 ayında 29.812.169 kişiye yükseltti. Geçtiğimiz yıl korunan alan ziyaretçi sayısı bir yıllık süreçte yaklaşık 25 milyon olmuştu. Bu yıl ise henüz yıl bitmeden yılın ilk 9 aylık verileri korunan alanların rekor sayıda ziyaretçiyi ağırlayacağını gösteriyor.

Ziyaretçiler 1

Türkiye’de bu gün itibariyle 44 milli park ve 243 Tabiat Parkı, 30 Tabiatı Koruma Alanı ve 112 Tabiat Anıtı bulunuyor. Ziyaretçi sayısının artmasında DKMP Genel Müdürlüğü’nün korunan alanlara yapmış olduğu gerek günü birlik gerekse konaklama tesisleri ile alanlara yapılan sosyal donatılar önemli rol oynuyor. Daha fazla sayıda vatandaşın tabiatla iç içe olmak için korunan alanları tercih ediyor olması ise oldukça sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Burç Tabiat Parkı 1. Sırada…

Korunan alanlar içerisinde Gaziantep’teki burç Tabiat Parkı 2 milyon 820 bin 229 ziyaretçi sayısı işe yılın  ilk 9 ayında 1. Sırayı alırken onu 1 milyon 840 bin 680 kişi ile Soğuksu Milli Parkı takip etti. Üçüncülüğü ise 1 milyon 484 bin ziyaretçi ile Uludağ Milli Parkı aldı.


Ziyaretçiler 2

Milli Parklar Mobil Uygulaması ile Park Hakkında Bütün Detay Bilgilere Kolayca Ulaşılabiliyor…

Ziyaretçi sayısının artmasında Milli Parklar Mobil Uygulamasının da rolü çok büyük.  Korunan alanların ziyaretini kolaylaştıran ve korunan alanlarımızı ceplere taşıyan Milli Parklar Mobil Uygulaması ile korunan alanları ziyaret etmek artık daha kolaylaştı. Çünkü uygulama sayesinde milli park veya tabiat parklarını ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, seyahatlerine başlamadan önce tabiatta gerçekleştireceği aktiviteye göre park seçebiliyor, park sahasına nasıl gideceği hakkında rota oluşturabiliyor, hava durumunu ve giriş ücretlerini öğrenebiliyor, park hakkında bütün detay bilgilere kolayca ulaşabiliyor, fotoğraf galerileri sayesinde park alanı hakkında önceden bir izlenim edinebiliyor. Ayrıca kullanıcılar uygulama içindeki haber, duyuru, anket modüllerinden güncel bilgi ve haberlere de ulaşabiliyor.

Yedigöller

20 Kasım 2018, Salı
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres