sdgfvntydff

KIZIL AKBABA “DOBRİLA” EVİNE DÖNDÜ

Şanlıurfa’da, yaklaşık 4 ay önce jandarma ekiplerince yaralı halde bulunarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şanlıurfa Şube Müdürlüğü’ne teslim edilen kızıl akbabanın, ayağındaki halkadan Sırbistan’da halkalandığının tespiti üzerine kızıl akbaba, Türkiye’deki tedavisinin ardından doğal yaşam alanına bırakılmak üzere Sırbistan’a gönderildi.

IMG_8776

Kızıl akbaba, Şanlıurfa’da bulunduktan sonra ilk tedavisi gerçekleştirilerek göçe devam edebilmesi için doğaya bırakılmıştı. Ancak bir süre sonra bu kez de Diyarbakır’da bulundu. Göç yönünün tersine hareket ettiği tespit edilen kızıl akbaba Diyarbakır’da bulunmasının ardından yine bir tedavi ve rehabilitasyon sürecine tabii olduktan sonra tekrar doğaya bırakıldı. Fakat yine göç yönünün tersine hareket ederek bu kez de Kahramanmaraş’ta bulundu.

IMG_20181212_152708

Bunun üzerine göçünü gerçekleştirmeyeceği anlaşılan kızıl akbaba Dobrila’nın Türkiye ve Sırbistan arasında gerçekleştirilen ikili müzakere sürecinin ardından Sırbistan’a gönderilmesine karar verildi.

image1

Büyükelçi Tanju Bilgiç’in büyük desteği, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatının özverili çalışmaları ve Türk Hava Yolları’nın başarılı bir şekilde taşımasıyla Sırbistan’a ulaşan Dobrila gerekli tedavi ve rehabilitasyon sürecinin ardından doğaya bırakılacak.

IMG-20181212-WA0009

24 Nisan 2019, Çarşamba
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres