?

KAÇAK AVCILAR BİZDEN KAÇAMIYOR..

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) Genel Müdürlüğü, Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla avcılık faaliyetinin daha etkin yönetilmesi için bir dizi çalışma yapıyor.

DKMP Genel Müdürlüğü av hayvanlarının üretimi, koruma-kontrolün etkin ve programlı bir şekilde yapılması, avcıların  ve paydaşların bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için  avlak sistemini geliştirdi. Böylece planlı avcılığa geçilerek tabiata destek verilmesi anlamına gelen “Sürdürülebilir Av Yönetimi” faaliyetleri ile yaban hayatı daha etkin bir şekilde korunmaya başladı.


03

Avcılar Kayıt Altına Alındı…

DKMP Genel Müdürlüğü Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi (AVBİS) yazılımını hizmete alarak avcıları kayıt altına aldı. Ülkemizde yaklaşık 250 bin avcının veri tabanı oluşturularak sistem üzerinden avlanma izin belgesi almalarına imkan sağlandı.

2017 yılında 152 bin 690 adet avlanma izin kartı satılması sonucu elde edilen gelir 16 milyon 863 bin 990 TL oldu. Avcılık hizmetlerinden elde edilen gelirlerin tamamı yine sürdürülebilir yaban hayatı için harcanıyor.

Bilinçli Koruma için Avcı Eğitimleri Düzenleniyor…

DKMP Genel Müdürlüğü korumanın temeli eğitimdir düşüncesiyle avcı eğitimlerine önem veriyor. Halk eğitim merkezi müdürlükleri ile Bölge Müdürlükleri işbirliğinde 2017 yılında bin 75 kurs açıldı, bu kurslarda 19 bin 132 kişi sertifika almaya hak kazandı.

Bu bilinçlendirme çalışmaları meyvelerini veriyor ve avcılar koruma çalışmalarında DKMP ekiplerine yardımcı oluyor. Kış aylarında yaban hayatı yemlemelerine katılan avcılar ise buna en güzel örneği oluşturuyor.

Kaçak Ava Geçit Vermiyor, Korumayı En Üst Seviyede Sağlamaya Çalışıyoruz…

DKMP Genel Müdürlüğünce 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefetten 2017 yılında 7 bin 171 kişiye ( sosyal paylaşım sitelerinden 800) yasa dışı avcılıktan toplam 5 milyon 571 bin 374 TL idari para cezası kesildi. Talep edilen tazminat miktarı 5 milyon 260 bin 777 TL oldu. Yapılan denetimlerde 8 bin 344 adet yaban hayvanına ve 2 bin 476 adet araç gerece el konuldu.

AVBİS BROŞÜR

“AVBİS Çağrı Merkezi ‘0850 888 06 06’ numarasıyla Avcıların Hizmetinde…”

DKMP Genel Müdürlüğü AVBİS sistemine kayıtlı olan avcılar için geçtiğimiz yıl yeni bir hizmeti başlattı. DKMP internet erişimi olmayan ya da AVBİS Mobil Uygulama hizmetini kullanmayan avcıların taleplerini karşılamak maksadıyla avcıların telefon ile rezervasyon yaptırabilmeleri için çağrı numarası tahsis edildi.

Tahsis edilen ‘0850 888 06 06’ numaralı hat, internet aracılığı ile avlanma kotası alamayan avcılar için büyük kolaylık sağlıyor. Avcılar AVBİS Çağrı Merkezi Hizmetini kullanarak istedikleri avlaktan rezervasyon yapabiliyor. Hat, bir ihbar hattı olmayıp tamamen avcıların kotalara daha rahat erişimini sağlamak için verilen bir hizmet niteliği taşımaktadır.

22 Şubat 2018, Perşembe
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@ormansu.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres