897685745t

İNSANLAR TERCİHİNİ DOĞADAN YANA YAPTI…

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) Genel Müdürlüğü korunan alanlara yaptığı yatırımlarla bu alanlardaki ziyaretçi sayısını 2018 yılında 35 milyon 360 bin 393 kişiye yükseltti.  Geçtiğimiz yıl korunan alan ziyaretçi sayısı yaklaşık 25 milyon olmuştu. Korunan alanların rekor sayıda ziyaretçiyi ağırlaması insanların tercihini daha çok doğadan yana kullandığını da gösteriyor.

03 (2)

Türkiye’de bu gün itibariyle 44 milli park ve 243 Tabiat Parkı, 30 Tabiatı Koruma Alanı ve 112 Tabiat Anıtı bulunuyor. Ziyaretçi sayısının artmasında DKMP Genel Müdürlüğü’nün korunan alanlara yapmış olduğu gerek günü birlik gerekse konaklama tesisleri ile alanlara yapılan sosyal donatılar önemli rol oynuyor. Daha fazla sayıda vatandaşın tabiatla iç içe olmak için korunan alanları tercih ediyor olması ise oldukça sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Boraboy Yürüyüş Yolu 2015

Milli Parklar Mobil Uygulaması ile Park Hakkında Bütün Detay Bilgilere Kolayca Ulaşılabiliyor…

Ziyaretçi sayısının artmasında Milli Parklar Mobil Uygulamasının da rolü çok büyük.  Korunan alanların ziyaretini kolaylaştıran ve korunan alanlarımızı ceplere taşıyan Milli Parklar Mobil Uygulaması ile korunan alanları ziyaret etmek artık daha kolaylaştı. Çünkü uygulama sayesinde milli park veya tabiat parklarını ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, seyahatlerine başlamadan önce tabiatta gerçekleştireceği aktiviteye göre park seçebiliyor, park sahasına nasıl gideceği hakkında rota oluşturabiliyor, hava durumunu ve giriş ücretlerini öğrenebiliyor, park hakkında bütün detay bilgilere kolayca ulaşabiliyor, fotoğraf galerileri  sayesinde park alanı hakkında önceden bir izlenim edinebiliyor. Ayrıca kullanıcılar uygulama içindeki haber, duyuru, anket modüllerinden güncel bilgi ve haberlere de ulaşabiliyor.

Tesisler Bölgesi1

Her Mevsim Ayrı Güzel Korunan Alanlar Kış Mevsiminde de Adeta Büyülüyor…

Yılın her mevsiminde doğa severlere pek çok güzelliği bir arada sunan korunan alanlar kimi zaman insanları yeşile davet ediyor; kimi zaman yaban hayvanlarını gözleme imkanı sunuyor, kimi zamansa bembeyaz kar örtüsüyle el değmemiş doğayı keşfetme fırsatı veriyor.  Her kış olduğu gibi bu kış da adeta kartpostallık görüntülere ev sahipliği yapan korunan alanlar beyaz örtünün tadını çıkarın diye sizi bekliyor.

28 Şubat 2019, Perşembe
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres