tryrtytrtr

GENEL MÜDÜR YUSUF KANDAZOĞLU ÇANAKKALE’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

Doğa Koruma ve Milli Parkklar(DKMP) Genel Müdür Yusuf Kandazoğlu ve Çanakkale Valisi Orhan Tavlı Troya Tarihi Milli Parkı’nda incelemelerde bulundu.

İncelemelere Troya Tarihi Milli Parkı içinde yer alan 2018 Troya Yılı kapsamında rehabilite edilen Güzelyalı Karanlık Liman Kumkale Troya bağlantı yolu ile başlandı.

IMG-20190504-WA0019

DKMP 2. Bölge Müdürü Hakan Mumcuoğlu ve DKMP İl Şube Müdürü Mevlüt Özyanık’ın da bulunduğu incelemelerde Troya Tarihi Milli Parkı ve yakın çevresinde bulunan önemli tarihi alanlardan Kumkale Tabyası, Kumkale Şehitliği, Kumkale Tarihi Türk Mezarlığı, Kanlı Azmak mevkii ve Orhaniye Tabyasını ziyaret eden ve incelemelerde bulunan DKMP Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu ve Vali Orhan Tavlı bölgede yürütülen çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

IMG-20190504-WA0060

Ardından Troya Tarihi Milli Parkı Yeniköy Plajı günü birlik ve çadırlı kamp alanına geçen, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu, Vali Orhan Tavlı ve beraberindekiler kamp alanı içerisinde inşaatı devam 2 adet kır lokantası ile diğer tesisler hakkında bilgi aldı.

IMG-20190504-WA0066

İncelemelerin ardından Çanakkale Valiliği ve OPET tarafından imzalanan protokolle Troya dönemi konseptine göre yenilenen ve rehabilite edilen ArkeoköyTevfikiye Köyüne geçildi. Burada Kale Çanakkale Bisiklet Festivali katılan bisikletçiler ve köy sakinleriyle bir araya gelen DKMP Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu ve Vali Orhan Tavlı ArkeoköyTevfikiye Köyünde yapılan müze, Truva meydanı, Troya evi, Troya konseptli pansiyon ve yapılan diğer çalışmaları gezdiler.

ArkeoköyTevfikiye Köyü gezisinden sonra Troya Müzesi’ni gezen Genel Müdür Yusuf Kandazoğlu ve beraberindekilere Truva Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Rüstem Aslan tarafından eserler hakkında bilgi verildi.

IMG-20190504-WA0045

Bayramiç Mehmet Akif Ersoy Evi gezisini ardından DKMP Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu, Vali Orhan Tavlı ve beraberindekiler Troya Efsanesinin ana karakterlerinden Kazdağlarında, doğanın en nadide güzelliklerini bir arada barındıran Ayazma pınarı Tabiat Parkı’na geçerek yapılan yatırımları yerinde incelediler.

Genel Müdür Yusuf Kandazoğlu ve Vali Orhan Tavlı yapılan incelemelerin ardından Troya Tarihi Milli Parkı ve Ayazma pınarı Tabiat Parkın’a yapılacak yeni yatırımlar için istişarede bulundular. 

20190504_102404

8 Mayıs 2019, Çarşamba
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres