r5yuhjghıt

GENEL MÜDÜRÜMÜZ YUSUF KANDAZOĞLU “2018 YILI SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN ÇEVRE” BÜYÜKELÇİSİ OLDU…

6 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen “NATURA 2000 Gerekliliklerinin Uygulanabilmesi İçin Ulusal Doğa Koruma Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” kapanış toplantısında ülkemizi Uluslararası ağlara katılmadaki arzusu, doğa koruma politikaları konusunda göstermiş olduğu hassasiyet ve çalışmalarından dolayı Genel Müdür Yusuf Kandazoğlu’na,  “2018 Yılı Sürdürülebilir Kalkınma İçin Çevre Büyükelçiliği” unvanı verildi.

9D0A4325

Geçtiğimiz Haziran ayı içerisinde Sırbistan’ın Başkenti Belgrad’da Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklaşa Sürdürülebilir Kalkınma için Çevre Elçileri, Doğa Koruma ve Doğaya Duyarlı Gelişim yılını anlatan On dördüncü Bölgesel Konferansı “Çevre - Avrupa - EnE18” i düzenlendi.

Doğanın korunması bağlamında çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınmanın önemini vurgulayan konferansta; devlet kurumları, profesyonel danışmanlık, eğitim ve bilim kurumları, korunan alanların yöneticileri, sivil sektör temsilcileri tarafından doğa koruma alanında güncel konular sunulmuştu.

9D0A4305

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne de doğa koruma hakkında bilim ve uygulama arasındaki yakın işbirliğinin gerekliliğinin farkında olarak, doğa koruma ile ilgili çabaları ve başarıları için Çevre Büyükelçiliği unvanı verildi. Ülkemiz tarafından yürütülen NATURA 2000 Gerekliliklerinin Uygulanabilmesi İçin Ulusal Doğa Koruma Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi bu kapsamda geliştirdiği Natura 2000 alanı seçiminde Sistematik Koruma Planlaması ile Avrupa Birliği doğa koruma direktiflerini bir araya getiren ilk proje olmuştur. Bu metodoloji Dünyada ve Avrupa’da bir ilke imza atmıştır. “NATURA 2000 Gerekliliklerinin Uygulanabilmesi İçin Ulusal Doğa Koruma Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” kapanış toplantısında Çevre Büyükelçiliği sertifikası Human Dynamics yetkilisi Rade Glomazic tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu’na takdim edildi.

12 Eylül 2018, Çarşamba
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres