gediz_falmingo_halkalama_virtin_08_19

GEDİZ DELTASI’NDA HALKALAMA HEYECANI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ege Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nden yetkililer ve gönüllüler, Gediz Deltası Ramsar Alanı- İzmir Kuş Cenneti’nde bulunan yavru flamingoları halkaladı.

gediz_falmingo_halkalama_5_08_19

Gediz Deltası’nda bulunan yapay üreme alanında bir araya gelen ekip, gece 03.00'da flamingo yavrularını halkalamaya başladı. Yapay üreme adasındaki 176 yavru flamingonun sağ bacağına PVC plastik halka, sol bacağına da metal halka takan yetkililer, yavruların göç yolları, barındıkları alanlar ve yaşam sürelerini daha kolay takip edilebilecek.

gediz_falmingo_halkalama_2_08_19

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu, halkalama çalışmaları sırasında yaptığı açıklamada, Gediz Deltası'nın en önemli uluslararası sulak alanlardan birisi olduğunu belirtti.

gediz_falmingo_halkalama_3_08_19

Alandaki yapay adada bu yıl yaklaşık 17 bin yavrunun dünyaya geldiğini aktaran Genel Müdür Kandazoğlu, şöyle konuştu:

"Dünya üzerinde kuşların beslenme yerlerini, göç rotalarını ve üredikleri yerleri bilmek için çeşitli kuş halkalama faaliyetleri yürütülüyor. Burada halkalama çalışmaları 2002 yılında, yurt dışından bir dernek tarafından yapılmıştı. Biz de ilk defa bu yıl bugün gerçekleştirdiğimiz etkinlikle kendi imkanlarımız, bilim adamlarımız ve gönüllülerimizle flamingolar üzerinde halkalamayı gerçekleştirdik. Bir ilk olması nedeniyle de son derece başarılı bir çalışma yürüttük."

gediz_falmingo_halkalama_1_08_19

Bu çalışma Bakanlık-Üniversite işbirliğinin doğa koruma alanındaki en güzel örneklerinden birinin başlangıcı olması bakımından de önem taşıyor.

4 Ağustos 2019, Pazar
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres