787tru45645

DÜNYA GÖÇMEN KUŞLAR GÜNÜ ÜLKEMİZ GENELİNDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER İLE KUTLANDI.

Kuşlarda göç, tanımlanmış iki coğrafi bölge arasında düzenli tekrarlanan nüfus hareketi olarak tanımlanır. Her yıl milyonlarca kuş üreme mevsiminden sonra besin, ikim koşulları gibi nedenlerle, üreme ve kışlama alanları arasında göçlerini gerçekleştirirler. İlkbaharda üremek için kuzeye, sonbaharda ise ülkemizin güneyindeki kışlama alanlarına ulaşmak isteyen pek çok kuş türü ülkemiz üzerinden göç etmektedir.

IMG_8275

Göç davranışı su kuşları, süzülen kuşlar ve ötücü kuşlar için farklılık göstermektedir. Avrupa’dan Afrika’ya sonbaharda göç eden ötücüler, genellikle Akdeniz’in ve Sahra Çölü’nün doğrudan üzerinden uçmaktadır. Leylekler, kartallar ve şahinler gibi süzülerek uçan büyük türler ısınarak yükselen hava akımlarına bağımlı olduklarından karalar üzerinden geçerek göçlerini gerçekleştirirler. Su kuşları ise göç güzergahları üzerindeki sulak alanlar ile uygun yaşam ortamlarında duraklayarak göç etmeyi tercih ederler.

Flamingolar- Erçek Gölü-Murat ÇAĞLAR,

Büyük öneme sahip göçmen kuşların ve bunların yaşam alanlarının korunması maksadıyla her yıl Mayıs ayının 10. günü Dünya çapında göçmen kuşlar günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Kuş şenlikleri, eğitim programları, sergiler ve bu günü kutlamak için kuş gözlem gezileri gibi halka açık etkinlikler tüm Dünya’ da düzenlenmektedir.

sergi

Ülkemiz genelinde de Dünya Göçmen Kuşlar Günü etkinlikleri kapsamında, Bakanlığımız, Üniversiteler ve kuş gözlemi-fotoğrafçılığı yapan sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile 10-15 Mayıs tarihlerinde birçok ilde kuş gözlemi ve fotoğrafçılığı, kuş halkalama, kuş göçü, tür ve alan koruma gibi konularda çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Yapılan bu çalışmalar ile ülkemizin sahip olduğu biyolojik çeşitliliğimizin korunması, geliştirilmesi, sulak alanlar ile bu sulak alanlarda ve çevresinde yaşayan kuşların (su kuşları, ötücü kuşlar, yırtıcı kuşlar vb.) tanıtımının sağlanması, doğa koruma bilinci ve tabiat sevgisinin oluşması, Tabiat Turizmi potansiyelinin geliştirilmesi hedeflenmiştir.

16 Mayıs 2018, Çarşamba
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres