yjyj5676hh

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİMİZ İÇİN İZMİR’DE BULUŞTUK

Tarım ve Orman Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile akademisyenler tarafından hazırlanan "Türkiye'de Biyoçeşitlilik" kitabının tanıtımının yapıldığı "Türkiye'de Biyoçeşitlilik Özel Etkinliği" 29 Nisanda İzmir’de gerçekleştirildi.

Türkiyede Biyoçeşitlilik Kitabı Tanıtım (4)

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü Dr. Viorel Gutu'nun ev sahipliğinde yapılan etkinliğe,  onur konuğu olarak Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı İnam Karımov katıldı. Etkinliğe ayrıca yurtiçinden ve yurtdışından konuklar, milletvekilleri, akademisyenler ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın biyolojik çeşitlilikle ilgili çalışmalar yapan genel müdürlükleri katıldı.

IMG-20190503-WA0029 (2)

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü adına etkinlikte bir konuşma yapan Genel Müdür Yusuf Kandazoğlu ülkemizin biyolojik çeşitlilik bakımından dünyada önemli bir yere sahip olduğuna değindi. Genel Müdürlükçe yürütülen biyolojik çeşitlilikle ilgili projeler hakkında katılımcıları bilgilendiren Kandazoğlu; “koruma kullanma dengesini gözeterek yürüttüğümüz faaliyet ve projeler ile biyolojik çeşitliliğimize sahip çıkıyor, bu zenginliğimizin gelecek nesillere intikalini sağlamak için gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Etkinlikte Ülkemizde yapılan biyolojik çeşitlilik çalışmalarının yer aldığı tanıtım filminin izlenmesinin ardından bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, biyoçeşitliliğin zengin olduğu alanların özel statüde korunduğunu ve Türkiye'nin yüz ölçümünün yaklaşık % 7'sinin korunan alan statüsünde olduğunu belirtti. 

IMG-20190503-WA0041

Türkiye'deki biyoçeşitliliğin korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla çalışmalar yürüttüklerini aktaran Bakan Pakdemirli, "Türlere ait tehditler ve öneriler ile türlerin kullanım amaçlarını belirlediğimiz Cumhuriyet tarihimizde bir ilk olacak ulusal biyolojik envanter çalışmamızı bu yıl tamamlıyoruz. Ekonomik değere sahip tıbbi aromatik bitkilerimizi de bu vesileyle tespit ettik. Ayrıca korunması ve izlenmesi gereken hassas tür ve alanları tespit ederek izlemeye aldık. Nesli tehlike altındaki 79 türü koruma altına aldık. Çeşitli türleri üretip doğaya salıyor, gerektiğinde yaşama alanlarını taşıyarak nesillerinin devamını sağlıyoruz." dedi. 

Biyolojik kaynakların izinsiz yurt dışına çıkarılmasına karşı caydırıcı tedbirler aldıklarının altını çizen Bakan Pakdemirli, "Coğrafyamızdaki geleneksel bilgileri uluslararası koruma altına alacak ve ilaç sektörüne önemli girdiler sağlayacak diğer bir projemizi 2023 yılı sonunda tamamlamayı planlıyoruz. Anadolu topraklarımızın antik çağlara dayanan olağanüstü tarımsal mirasından kaynaklı zengin genetik çeşitliliği aşikârdır. Tüm bu genetik kaynaklarımıza ait bilgileri 'Genetik Kaynakları Veri Tabanı' ile tek çatı altında topladık” dedi.

Etkinlikte, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce kurulan ve biyolojik çeşitlilik konusunda tanıtıcı materyallerin de ziyaretçilerle buluştuğu stantta ayrıca İzmir Kuş Cenneti ile canlı bağlantı kurularak flamingoların canlı yayın ile görüntülenmesi sağlandı ve bu canlı yayın ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı.


 

9 Mayıs 2019, Perşembe
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres