Karadeniz_Programi_Haber_Vitrin

BAKAN YARDIMCIMIZ VE GENEL MÜDÜRÜMÜZ KARADENİZ’DE

 Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı ile Genel Müdürümüz Yusuf Kandazoğlu Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Rize’de bazı ziyaretlerde bulundu ayrıca Fırtına Deresi’ne alabalık saldı.

karadeniz_programi (6)

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğümüzce yürütülen "Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi"nde son 7 yılda 1,5 milyon balığın bırakıldığı Fırtına Deresi'ndeki etkinlikte konuşan Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı, alabalık salımı gerçekleştirdikleri Fırtına Deresi'nin Kaçkar Dağları Milli Parkı'nın en önemli değerlerinden olduğunu söyledi.

karadeniz_programi (8)

Trabzon Maçka Altındere, Mersin Çamlıyayla ve Bolu Abant'taki 3 alabalık üretme merkezinin DKMP çatısı altında hizmet verdiğini ifade eden Özkaldı, "Bu merkezlerde üretilen alabalıklar yine derelerimize ve göllerimize salınarak hem neslinin devam ettirilmesi sağlanmakta hem de vatandaşlarımızın istifadesine sunulmaktadır." diye konuştu.

karadeniz_programi (3)

Bakan Yardımcısı Özkaldı, salınan balıkların doğaya adaptasyonu ve büyüme durumlarının gözlemlendiğini belirterek, şunları kaydetti: "Buraya has Karadeniz balık türünü dereye bıraktık. Genel Müdürlüğümüzün 3 merkezde yılda 3 milyon üretim kapasitesi var. Bugün 20 bin balık bıraktık. Yılbaşından bu yana da 370 bin balık bırakılmıştı. Yılsonuna kadar 40 bin balık daha salarak bu rakamı 430 bine tamamlamış olacağız. Fırtına Deresi'nde 2012-2018 yılları arasında 1 milyon 567 bin adet balık salımı gerçekleştirildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz bundan sonra da belirlemiş olduğu plan dahilinde gerek Fırtına Deresi'nde, gerekse ülke genelinde balık salımlarına devam edecektir."

karadeniz_programi (4)

Tarım  ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ayrıca Trabzon’da Sümela Manastırı, Sera Gölü Tabiat Parkı ile Sis Dağı’nı, Gümüşhane’de Limni Gölü Tabiat Parkı’nı ve Bayburt’ta KOP Dağı Milli Parkı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

karadeniz_programi (5)

Genel Müdürümüz Yusuf Kandazoğlu ise Bakan Yardımcımızla gerçekleştirdiği programlar öncesinde Ordu Aybastı Perşembe Yaylası, Ulugöl Tabiat Parkı, Gümüşhane Şiran Tomara Tabiat Parkı, Karşıyaka Tabiat Parkı ile Trabzon Çamburnu Tabiat Parkı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Genel Müdür Yusuf Kandazoğlu, yaptığı ziyaretler sırasında personel ile toplantı yaparak görüş alış verişinde bulundu.

karadeniz_programi (1)

karadeniz_programi (2)

21 Temmuz 2019, Pazar
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres