kuş

ANKARA’DA KUŞ HALKALAMA ÇALIŞMALARI YENİDEN BAŞLADI…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, birçok kuş türünün en önemli göç yolları üstünde bulunan Ülkemizde, halkalama çalışmalarını genişletmek maksadıyla üniversitelerle işbirliği yaparak kuş halkalama çalışmalarında yeni istasyonlarla yoluna devam ediyor.

IMG_2623

Düzenli kuş halkalama çalışması yürütülen istasyonların sayısını artırma hedefi için ilk adım ise Ankara’da atıldı. Geçtiğimiz yıllarda kuş halkalama çalışmaları yapılan Eymir Kuş Halkalama İstasyonunun, 6 yıl aradan sonra yeniden faaliyete başlaması için çalışmalar başladı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin işbirliğiyle aktif hale getirilen Eymir Kuş Halkalama İstasyonu, İlkbahar dönemi çalışmalarına 1 Nisan’da başladı. İstasyon, ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. C. Can Bilgin, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr Arzu Gürsoy Ergen ve Orman ve Su İşleri uzmanı Burak Tatar’ın sorumluluğu ve ortak yürütücülüğünde çalışmaya başladı. İstasyon, başlangıç aşamasında İlkbahar ve Sonbahar göç dönemlerinde dörder hafta açık kalacak.

IMG_2635

İstasyonda yürütülecek halkalama çalışmaları ile göç yollarının, kışlama ve üreme alanlarının, göç takviminin, göç stratejilerinin ve popülasyon dinamiklerinin belirlenmesi, konaklama ekolojisi, göç stratejisi araştırmaları yapılacaktır. Ayrıca kuşlardan alınacak örneklerle genetik analizler de yapılacaktır. Kuş halkalama çalışmalarına birçok üniversiteden öğrenciler de gönüllü olarak destek sağlıyor.

IMG_2625

12 Nisan’da istasyonu ziyaret eden Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, kuş halkalama çalışmasına katılarak yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Genel Müdür  Taş: “Hedefimiz Eymir Kuş Halkalama İstasyonu’nu, Türkiye’nin düzenli halkalama çalışması yürütülen dördüncü merkezi haline getirmek. Kapsamı genişleyen halkalama çalışmalarıyla Türkiye’nin bu alandaki uluslararası geri bildirimlerde rolünü arttırmak olacaktır” dedi.

Genel Müdür Nurettin Taş daha sonra halkalama ekibiyle birlikte halkanan kuşların  tabiata salımını gerçekleştirdi.

IMG_2617

13 Nisan 2018, Cuma
İletişim Bilgileri


Telefon:(+90 312) 207 50 00

Email: dkmp@tarimorman.gov.tr

Website: www.milliparklar.gov.trAdres